Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Oznacz wszystkie fora jako przeczytane Zobacz posty nieprzeczytane Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj

Krokmania - Gry Muzyczne Strona Główna » ARCHIWUM » Co w portalu piszczy... » Końkursy » LAJTOWY WAKACYJNY KONKURSIK PSTRYKAŚNY
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
anduril  
Beginner +

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2007-08-21, 08:13   

A co ze zdjeciami w RAW, ktore *trzeba* wywolac do jotpega?

Poza tym wydaje mi sie, ze wlasnie brak mozliwosci *jakiejkolwiek* obrobki faworyzuje niektore aparaty (np. mocno "nasycajace" kolory) wzgledem innych (oddajacych barwy naturalnie). IMHO oczywiscie :)
I nie mowie tu o ekstremalnych eksperymentach :)

Mihilion  
Light Footer

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2007-08-21, 10:37   

anduril napisał/a:

Poza tym wydaje mi sie, ze wlasnie brak mozliwosci *jakiejkolwiek* obrobki faworyzuje niektore aparaty

Z drugiej strony pozwolenie na obrobke faworyzuje ludzi mających photoshopa i potrafiących się nim posługiwać, co nie? A jeśli ktoś nie chce mieć pirata, to wydaje mi się, że kupno photoshopa to podobny wydatek, co kupno aparatu który zrobi w miarę ładne zdjęcie, którego nie będzie trzeba obrabiać żeby dorównać nieobrobionym zdjęciom innych osób.

Krupier  
Standard Jumper +

Województwo: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2007-08-21, 10:48   

anduril napisał/a:
A co ze zdjeciami w RAW, ktore *trzeba* wywolac do jotpega?

Poza tym wydaje mi sie, ze wlasnie brak mozliwosci *jakiejkolwiek* obrobki faworyzuje niektore aparaty (np. mocno "nasycajace" kolory) wzgledem innych (oddajacych barwy naturalnie). IMHO oczywiscie :)
I nie mowie tu o ekstremalnych eksperymentach :)

Mój aparat robi dość wyblakłe kolory, praktycznie w każdym zdjęciu, które publikuję zmieniam kontrast i nasycam trochę kolory. Inaczej zdjęcie byłoby kiepskie (przykład wcześniej - podwyższony o parę stopni kontrast).

A obsługa fotoszopa trudna nie jest, wystarczy google lub intuicja żeby użyć takich podstawowych narzędzi jak właśnie kontrast czy coś.

BENY  
Challenger

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2007-08-21, 11:21   

Krupier napisał/a:
Mój aparat robi dość wyblakłe kolory
wiekszosc aparatow ma w sobie funkcje Vivid (czy inna nazwa) ktora powoduje dosycenie kolorow.

GLOW ULTRASTAR

Krupier  
Standard Jumper +

Wysłany: 2007-08-21, 11:32   

E tam, wtedy wychodzą sztucznie, wolę sam dopasować odpowiednie nasycenie i wogle.

anduril  
Beginner +

Wysłany: 2007-08-21, 13:18   

Mihilion napisał/a:
Z drugiej strony pozwolenie na obrobke faworyzuje ludzi mających photoshopa i potrafiących się nim posługiwać, co nie? A jeśli ktoś nie chce mieć pirata, to wydaje mi się, że kupno photoshopa to podobny wydatek, co kupno aparatu który zrobi w miarę ładne zdjęcie, którego nie będzie trzeba obrabiać żeby dorównać nieobrobionym zdjęciom innych osób.

Nie. Osobiscie nie uzywam piratow, choc nie spie na kasie. A Photoshopa praktycznie nie widzialem na oczy. Jest mnostwo darmowych programow o funkcjonalnosci wystarczajacej dla amatorskiej obrobki.
Poza tym wolania RAWow wlasciwie nie mozna nazwac obrobka, bo to tak jakby obrobka nazwac moczenie kliszy w odczynnikach.

BENY  
Challenger

Wysłany: 2007-08-21, 13:22   

Zasady sa proste.
I nie podlegaja negocjacji :P
Albo ktos sie dostosuje, albo DSQ.
Czy z Wami trzeba ostro, bo inaczej zawsze beda malkontenci dziesiatki postow pisac?
Zorganizujcie nagrody, wymyslcie konkurs, napiszcie zasady, przeprowadzcie go wedle wlasnego widzimisie. nikt nikomu nie broni.
Houk.

GLOW ULTRASTAR

anduril  
Beginner +

Wysłany: 2007-08-21, 13:46   

Beny, wlasnie mialem edytowac swojego posta, zeby zmienic troche wydzwiek :)
Podziwiam Cie za to, ze masz czas i checi cos takiego wymyslac. Serio.

Nie wiem jak innym, mnie osobiscie chodzi nie o negocjacje, tylko interpretacje.
"Zdjecia powinny byc oryginalne, nie retuszowane." - co mam zrobic majac fotke RAW? Tego sie nie da obejrzec bez "obrobki". A konwersja RAW -> JPG wiaze sie z definicji zawsze z operacjami na kolorach (chocby balans bieli) czy nasyceniach. Po prostu robisz recznie (i zwykle duzo lepiej) to, co przy foceniu w JPG robi procesorek aparatu wedlug widzimisie producenta.

Kurcze, a mialo byc lajtowo :) No to zeby nie zawracac tylka: co zrobic zeby spelnic zasady konkursu? Przelaczyc aparat na JPG zeby uniknac jakiejkolwiek recznej obrobki?

BENY  
Challenger

Wysłany: 2007-08-21, 13:51   

no raczej RAWow mi slac nie bedziesz :) JPGi do mnie niech leca. Chyba ze chcesz, to zamiesc gdzies RAW, TIFF czy inne, ale ja go i tak przekonwertuje do galerii.

GLOW ULTRASTAR

AvantaR  
Light Footer +

Wysłany: 2007-08-21, 13:52   

BENY napisał/a:
Zasady sa proste.
I nie podlegaja negocjacji :P
Albo ktos sie dostosuje, albo DSQ.

Nie wiem co znaczy DSQ, ale wybieram DSQ. Lepiej nie brac udzialu, niz dawac nieprzygotowane fotki (fotka bez ramki wyglada jak panna bez piersi).

Millie - tu nie chodzi o wyostrzenie bo ktos zrobil nieostre, ale o wyostrzenie po resizie.

BENY  
Challenger

Wysłany: 2007-08-21, 13:55   

AvantaR napisał/a:
Nie wiem co znaczy DSQ, ale wybieram DSQ. Lepiej nie brac udzialu, niz dawac nieprzygotowane fotki
Nic na sile mistrzu. Czy o tym mowi ktoras tam poprawka do konstytucji? nie naszej? Hmm, łotewer.

GLOW ULTRASTAR

anduril  
Beginner +

Wysłany: 2007-08-21, 13:59   

BENY napisał/a:
no raczej RAWow mi slac nie bedziesz :) JPGi do mnie niech leca. Chyba ze chcesz, to zamiesc gdzies RAW, TIFF czy inne, ale ja go i tak przekonwertuje do galerii.

No widzisz - ale konwersja RAW do JPG nie jest procesem automagicznym i obiektywnym. W zaleznosci od tego nawet jakiego uzyjesz programu i jakie ten program bedzie mial domyslne suwaczki (zakladam ze nie bedziesz ich ruszal), wyjdzie kompletnie co innego... A ja wolajac RAWa naraze sie na zlamanie regulaminu, bo to zawsze jest obrobka.

AvantaR napisał/a:
fotka bez ramki wyglada jak panna bez piersi

Dodaj tam "IMHO" i puszcze to zdanie bez komentarza :) Ramki to ZŁO.

AvantaR  
Light Footer +

Wysłany: 2007-08-21, 14:26   

anduril - IMHO.

BENY - oczywiscie, ze nie mowi. Ale szkoda, ze zmieniasz zasady w trakcie konkursu ;)

BENY  
Challenger

Wysłany: 2007-08-21, 14:31   

AvantaR napisał/a:
Ale szkoda, ze zmieniasz zasady w trakcie konkursu
Inaczej by musiala byc jakas komisja, ktora by kreslala, co jest drobnym, a co jest wiekszym retuszem. A potem klotnie i wysluchiwania. myslalem, ze bylo jasno powiezdziane. Ale jesli juz na dzien dobry sa klotnie to postanowilem byc stanowczy nieco bardziej.

GLOW ULTRASTAR

Krupier  
Standard Jumper +

Wysłany: 2007-08-21, 15:11   

Hm tak sobie myślałem i w sumie rzeczywiście Beny ma rację. Organizatorzy z góry ustalają swój regulamin i jak ktoś chce to bierze udział, a jak nie to niech szuka czegoś co mu bardziej odpowiada. Wątpię, żeby ktoś pisał pretensje do National Geographic, że mają taki, a nie inny regulamin. Więc jeśli ktoś chce brać udział, musi się dostosować.

No, ale zawsze można ponegocjować warunki, kto wie, może się uda przekonać. ;>

PS. Nadeszły już jakieś foty?

Krokmania - Gry Muzyczne Strona Główna » ARCHIWUM » Co w portalu piszczy... » Końkursy » LAJTOWY WAKACYJNY KONKURSIK PSTRYKAŚNY

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 11