Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Oznacz wszystkie fora jako przeczytane Zobacz posty nieprzeczytane Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj
 
Krokmania - Gry Muzyczne Strona Główna » GRY TANECZNE » Gry Taneczne » FAQ - czyli pytania których lepiej głośno nie zadawać.
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
john_reactor  
Heavy Stomper +Województwo: Podlaskie
Pomógł: 61 razy
Posty: 2748
Wysłany: 2009-04-22, 00:26   FAQ - czyli pytania których lepiej głośno nie zadawać.

1. Czy istnieje Stepmania po polsku?
Od wersji 5.0 preview3 Stepmania oficjalnie wspiera język polski. Tłumaczenie jest dołączone do instalatora i wystarczy je ustawić w opcjach by działało. Dostęp do tego parametru: Options->Appearance Options->Language
Zazwyczaj zresztą, po poprawnej instalacji język polski jest ustawiony automatycznie. O ile oczywiście używa się systemu operacyjnego z polską lokalizacją.

Istnieje też spolszczenie do starej, ale ciągle popularnej, wersji 3.9. Dostępne jest w naszym downloadzie.
http://www.krokmania.com/...on=file&id=1306
Ma ono postać theme`u, więc włącza się je po przez przestawieniu opcji theme a nie language.

Pełne spolszczenie do Stepmanii do wersji 4.0 na razie nie istnieje. (lub nikt się nim nie chwalił. ;) ) Na naszym forum można jednak znaleźć tłumaczenia częściowe. Jeśli chcesz je uzupełnić, lub zrobić całkowicie nowe, wystarczy że przy pomocy notatnika (lub innego edytora tekstu) przetłumaczysz teksty z pliku \StepMania 4\Themes\default\Languages\en.ini i zapiszesz je w tym samym katalogu pod nazwą pl.ini


2. Jak włączyć grę na 2 osoby?
Uruchom Stepmanię. Uruchom grę w trybie pierwszego gracza. Pojawi się ekran z napisem SELECT STYLE. Naciśnij przycisk START na macie drugiego gracza lub drugi klawisz Enter na bloku numerycznym klawiatury. Pojawia się nowe opcje. Wybierz VERSUS. Ekran o którym mowa w stepmani 3.9 wygląda tak:


W innych wersjach/modach/theme`ach wygląd trochę się różni, ale generalnie idea jest podobna.

3. Co zrobić żeby się gra nie kończyła się po 3 piosenkach?
Włącz EVENT MODE w OPTIONS->COIN OPTIONS

4. Zniknęły mi opcje! Stepmania pokazuje napis FREE PLAY / No Charge to join in!
Naciśnij kilka razy F3.

5. Strzałki naciskają się same! Gra przechodzi się sama!
Włączyła Ci się opcja Autoplay. Naciśnij klawisz F8 podczas gry.


6. Zniknęły mi piosenki! Mam 5 strzałek zamiast 4!
Sprawdź czy nie przestawiłeś trybu gry DANCE na PUMP/KB7/BEAT.
Skasuj katalog \Cache.
W stepmanii 3.9 znajduje się on w katalogu głównym programu. W wyższych wersjach położenie jest różnie w zależności od systemu operacyjnego i konkretnej wersji stepmanii. Np. przy Windows 7 i stepmanii 5.0 katalog ten jest w: c:\Users\(użytkownik)\AppData\Roaming\StepMania 5\

7. Gdzie mogę znaleźć piosenki do Stepmanii?
http://www.stepmania.com/wiki/Download_Songs
http://www.stepmaniadownloadsource.com/
http://stepmaniadirectory.com/
http://www.dwiextreme.com/
http://divinelegy.com/?portal=simfiles
http://www.flashflashrevolution.com/
http://r21freak.com/phpbb...php?f=6&t=12155
http://aaronin.jp/boards
http://zenius-i-vanisher....tegory=simfiles
http://divinelegy.com/portal/simfiles/
http://houkouonchi.net:8080/packs/
http://simfiles.gr-p.com/index.php?dir=
http://izzy.bemaniso.ws/StepMania%20Songs/
http://krokmania.4shared.com/
http://www.stepmaniathings.com/
http://www.piusm.net
http://www.pumpproplus.com/
http://www.ph-online.net/html/

http://rhythmatic.net/edits.php - modyfikowane układy do piosenek z ITG. (tzw. edits)

Ciągle mało? Ok. To jeszcze ten link. Tam znajdziesz wszystko ;)

8. Na Krokmanii kiedyś były piosenki. Czemu ich nie ma?
Zostały usunięte z dwóch powodów: przeciążenie serwera związane z intensywnym pobieraniem plików i problemy prawne związane z legalnością piosenek.
Tym niemniej ponownie je udostępniliśmy, ale na zewnętrznym serwerze. Można je ściągnąć pod adresem: http://krokmania.4shared.com/
Po za tym użytkownicy forum ciągle postują tutaj linki do zrobionych przez siebie piosenek.
Aby je znaleźć wpisz w forumową wyszukiwarkę "[simfile]" lub "[simpack]".

9. Jaką matę najlepiej kupić?
Zacznijmy od "środka". Jeśli ta mata na którą pożądasz go miała to znaczy że szukasz maty do gry Pump it Up. Mata do Pump it Up ma pięć przycisków z czterema po rogach i jednym po środku. Jeśli ta mata go nie ma to znaczy że to jest mata do Dance Dance Revolution. Mata do takiego systemu ma 4 przyciski ułożone w kształcie znaku plus z nieaktywnym środkiem.


Tanie maty do tańczenia. Tzw. szmaciaki. Po lewej w układzie DDR, po prawej do PiU.

Główna różnica między systemami, poza ilością przycisków, to ilość piosenek. Popularniejszy jest DDR, na który jest już autentyczna masa piosenek. PiU zdecydowanie tutaj przegrywa. Stosunek ilości jest tutaj mniej więcej 4:1 a może nawet 5:1 na niekorzyść PiU. Piosenki do obu systemów są stosunkowo łatwo dostępne na sieci. Wystarczy poszukać. I zanim zapytasz o nie, przeczytaj 5 punkt tego FAQ.
Najpopularniejszym programem umożliwiającym grę w oba systemy (i więcej) jest obecnie Stepmania. (http://www.stepmania.com) I na ten program jest też najwięcej piosenek.
Obsługuje 2 maty.

Mat nie podłącza się do TV. Podłącza się komputer/laptop lub konsolę do którego/której z kolei jest podłączana mata. AMEN. Zarówno telewizor jak i komputer muszą mieć odpowiednie złącza i konstrukcję. Na szczęście w tej chwili każdy szanujący się telewizor Plazmowy lub LCD jest już w stanie obsłużyć sygnał z komputera. Konieczny jest odpowiedni kabel do przesyłania sygnału. Do dostania w każdym sklepie/markecie RTV. Tylko proszę nie pytaj czy twój telewizor da się podłączyć do komputera. To ty masz wiedzieć. Przeczytaj instrukcję.
Przy okazji słowo ostrzeżenia. Sprzedawcy wyczuli forsę w niewiedzy ludzi i sprzedają coś co nazywają matą podłączaną do TV. Lub z USB i Podłączeniem do TV. W środku jest podróba pegasusa i parę piosenek w formacie midi. To szajs. Unikać.

Jeśli chodzi o rodzaje dostępnych mat to dzielimy je na miękkie (tzw. szmaciaki) i twarde. Do twardych też zaliczają się te stalowe. Każdy rodzaj maty jest wyposażony kontroler który umożliwia jej podłączenie do danego sprzętu.

Szmaciaki są tanie. I w zasadzie to ich jedyna zaleta. Praktycznie zawsze po maksimum roku używania się psują. Ale bywa gorzej. Znamy rekordzistę co mu taka padła na drugi dzień po zakupie. Praktycznie nie są naprawialne. Po uszkodzeniu najczęściej nadają się już tylko do wyrzucenia. Inna ich słynna wada to brak przyczepności do podłoża. O ile przy robieniu piosenek dla początkujących to nie przeszkadza, ale o skakaniu czegoś ambitniejszego można zapomnieć. Częściowo można temu zaradzić po przez tzw. modding. Polecam artykuły z tym związane na naszym portalu.

http://www.krokmania.com/...w=tuningszmatki
http://www.krokmania.com/...ow=miekkituning

Szukać szmaciaków należy na allegro. Jest ich tam cała masa. Zwłaszcza tych w standardzie DDR. Do PiU też bywają ale rzadko. Hybrydowych szmacianych mat, tzn. takich które by pozwalały na grę w obu systemach nie spotyka się.

Jeśli chodzi o maty twarde to już wyższa półka. Z założenia mają być solidne i naprawialne, by mogły spokojnie znosić wielogodzinne i intensywne katowanie. Bywają wykonane z plastiku, drewna lub stali. Czysty plastik odradzam. Lubi pękać i się deformować od uderzeń nóg. Połączenie plastik-drewno i lub plastik-drewno-stal jest za to jak najbardziej w porządku. Elastyczność drewna zapewnia odpowiednią tolerancję na uderzenia. I właśnie takie twarde maty są najczęściej spotykane.

Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz czy granie w gry taneczne zatrzyma cię na dłużej to zalecamy rozsądne gospodarowanie pieniędzmi. Nie warto wydawać na pierwszą matę więcej niż 40-80 zł gdyż mają one zazwyczaj krótki żywot.
Większość tanich mat jest taka sama. Różnią się jedynie wzorem i logiem producenta.
Jeśli zaś twoim celem jest sport, rywalizacja i inne ambitne cele, to potrzebujesz bardziej wytrzymałego sprzętu. Zainwestuj więc w twardą lub stalową matę. Ich ceny są już lekko bolesne dla portfela. Najtańsze porządne zaczynają się od ok. 300-380 zł.

Kilka słów należy napisać o tzw. AXIS problem, czyli braku możliwości naciśnięcie dwóch przycisków naraz w macie. Kiedyś dostępne były tylko maty z kontrolerem do Playstation. Aby pograć na nich na PC potrzebna była specjalna, oddzielna przejściówka. Zrobił się przez to straszny bałagan bo część przejściówek obsługiwała równoczesne naciśnięcia przeciwstawnych przycisków, a część nie. Problem istnieje do tej pory i nadal kupowanie przejściówki to loteria. Na szczęście 90% dostępnych teraz mat ma kontroler USB, który umożliwia bezpośrednie podłączenie maty do PC. Więcej na ten temat można znaleźć w dalszej części FAQ.

10. Gdzie mogę kupić matę?
W sklepach internetowych i na allegro. Wystarczy wpisać w Google „mata taneczna” lub mata do tańca”

11. Czym różnią się od siebie maty Cold Steel I i II?
http://www.krokmania.com/...opic.php?t=6405

12. Mata mi nie działa, co robić?
Sprawdź czy mata jest poprawnie wykryta w systemie operacyjnym. Należy więc otworzyć panel kontrolny joystików i kontrolerów.

W windows 2k/XP można to zrobić wybierając kolejno Start->Ustawienia->Panel Sterowania->Kontrolery gier.
Pojawi się w okno w którym będzie widać wszystkie wykryte i poprawnie zainstalowane w systemie kontrolery. (Tak. Mata też jest kontrolerem.) Jeśli na liście znajduje się mata, a nie działa ona w Stepmanii oznacza to że musisz ją zmapować.
W Viście i 7`emce, Microsoft bardziej zakopał to okno. Żeby się do niego dostać trzeba wejść w start->urządzenia i drukarki, kliknąć prawym przyciskiem na dowolnym joystiku/kontrolerze i z wybrać z rozwijalnego menu opcję Ustawienia kontrolerów gier. Te rozwiązanie jest poważnym błędem logicznym ze strony naszego "ulubionego" dostawcy systemów operacyjnych, bo jeśli dany kontroler się nie wykryje to nie można wywołać tego okna. Na szczęście można je otworzyć po przez polecenie Uruchom i wpisanie komendy joy.cpl

13. Jak zmapować mate w Stepmanii?
Uwaga. Zadanie powyższego pytania na forum, lub zgłoszenie się z problemem, który wynika z niewykonania czynności mapowania, kończy się w postaci przyznania przez moderację 1 punktu ostrzeżenia. Mapowanie to czynność z gatunku oczywistych.

Włącz StepManie. Wejdź do opcji, poddział Config Keys/Joy Mapping. Zobaczysz kolumnę z nazwami funkcji poszczególnych klawiszy. Po jej obu stronach są kreski. Te po lewej są dla pierwszego gracza, te po prawej dla drugiego. Wybierz pierwszą i naciśnij enter na klawiaturze, a potem naciśnij odpowiedni przycisk w macie. Jeśli masz 2 maty, druga mapujesz po drugiej stronie w ten sam sposób. Poniżej jest screenshot który powinien pomóc.14. Pomocy! Nie mogę trafić w strzałki. Jak ustawić Global Offset.
Jeśli pominiemy fakt, że możesz być kiepskim graczem, to być może musisz ustawić parametr o nazwie GlobalOffsetSeconds w pliku konfiguracyjnym Stepmanii. Procedura ta jest to konieczne w przypadku wszystkich wersji Stepmanii.
Jest to bardzo ważna kwestia i niestety skomplikowana. Polecamy zapoznać się z poniższym wątkiem forum.
http://www.krokmania.com/...pic.php?p=62205

15. Pomocy! Nie działają mi strzałki góra-dół i lewo-prawo!
Twój problem to tzw. mapowanie przycisków pod analogowe osie kierunkowe (ang. Axis Mapping)
Jeśli masz matę przeznaczoną do konsoli a podłączoną do komputera PC oznacza to problem z przejściówką.
W przypadku przejściówek LPT pomaga odpowiednia konfiguracja drivera. Należy ustawić odpowiednią opcję w jego opcjach konfiguracyjnych. Nazwy opcji różnią się w zależności od drivera, którego używamy. Należy szukać opcji o nazwach Button Mode, Axis Mapping itp.
W przypadku przejściówek USB sprawa się komplikuje. Część przejściówek po prostu nie działa z matami. Inne należy przełączyć w tryb Button/Dance Pad przytrzymując równocześnie klawisze START i SELECT.
Kolejna grupa przejściówek wymaga dodatkowego oprogramowania umożliwiającego odpowiednią konfigurację. Driver zazwyczaj jest dostarczany razem z przejściówką. Jeśli go brak, to należy szukać na stronie producenta maty.
Aby sprawdzić czy dana przejściówka działa zapoznaj się z poniższymi stronami:
http://www.stepmania.com/wiki/USB_Adapters
http://www.krokmania.com/...Btypoweproblemy
Jeśli okaże się że twoja przejściówka nadal nie działa, możesz tylko próbować złożyć reklamację u sprzedawcy.

Jeśli masz matę podłączaną przez port USB zazwyczaj oznacza to źle zaprojektowany kontroler maty, lub konieczność instalacji dodatkowego drivera. Driver zazwyczaj jest dostarczany razem z matą. Jeśli go brak, to należy szukać na stronie producenta maty. Jeśli i tam go brak, pozostaje tylko reklamacja u sprzedawcy.

16. Ściągnąłem Stepmanie 4.0 i mam z nią problemy, co robić?
Używać wersji 3.9 lub 5.0 Prace nad Stepmanią 4.0 zostały porzucone.

17. Nie działa mi Stepmania 2008 lub Stepmania 20xx firmy Coil. Co robic?
Ściągnać i używać normalnej wersji Stepmanii. Wyjaśnienie pod tym linkiem:
http://www.krokmania.com/...opic.php?t=4731

18. Czy do mojej maty potrzebna mi jest przejściówka?
Przejściówki są potrzebne tylko w przypadku podłączania mat konsolowych do PCeta.

19. Mam matę od konsoli Playstation 1 / 2 i chce połączyć ją podłączyć do komputera. Czego potrzebuję?

Potrzebna jest Ci przejściówka. Jest to urządzenie elektroniczne najczęściej w postaci kabla lub pudełka z kablem które skonwertuje sygnały przesyłane z maty na sygnały „zrozumiałe” dla komputera PC.
Istnieją 2 rodzaje przejściówek. Różnią się złączem jakiego używają żeby skomunikować się z PC. Jedno to port LPT. Drugie to port USB.


20. Czym się różnią przejściówki LPT od USB?

Wady i zalety przejściówki LPT:
+ tania.
+ nie ma problemów z wyłączeniem mapowania pod osie (AXIS Mapping)
+ można ją zrobić samemu.
+ konieczne drivery są ogólnie dostępne w sieci.
+ nie występuje problem opóźnienia sygnału.

- port LPT praktycznie został wycofany z użycia w komputerach.
- w przypadku niektórych prądożernych mat port LPT nie jest w stanie dostarczyć wymaganego napięcia i całość nie działa prawidłowo.

Wady i zalety przejściówek USB:
+ łatwość instalacji.

- nie wszystkie przejściówki USB obsługują maty.
- nie wszystkie przejściówki są wstanie wyłączyć mapowanie pod osie (AXIS Mapping)
- część przejściówek generuje opóźnienia sygnału.
- są drogie.

21. Gdzie mogę kupić przejściówki?

Przejściówek LPT już się nie da kupić. Można natomiast je zrobić. Schematy i opisy pod tymi linkami:
http://www.krokmania.com/...w=lptopisclaira
http://www.krokmania.com/...ptopismarsjanno

Przejściówki USB można dostać w sklepach internetowych z konsolami i allegro.

22. Chce kupić przejściówkę USB ale taką żeby działała bez problemu. Co mam zrobić przed zakupem? Na co zwrócić uwagę?
Podstawowe źródło informacji to ten link:
http://www.stepmania.com/wiki/USB_Adapters
Przeczytaj też recenzję przejściówek na naszym portalu:
http://www.krokmania.com/...opic.php?t=1259

23. Gdzie mogę znaleźć Stepmanię?
http://www.stepmania.com/

24. Ściągnąłem piosenki do Stepmanii. Nie działają mi. Co robić?
Piosenki trzeba umieścić w katalogu „Songs” Stepmanii. Należy zachować odpowiednią strukturę katalogów. Zapoznaj się z tym artykułami:
http://www.krokmania.com/...odawanieutworow
http://www.stepmania.com/...d_Install_Songs
możesz też poszukać filmów z tutorial`ami na youtube:
http://www.youtube.com/re...tall+songs&aq=f

25. Jak zrobić piosenkę do Stepmanii?
Nastaw się, że nie jest to prosta sprawa.

Zanim zaczniesz:
- musisz wiedzieć co to BPM i Offset.
- musisz umieć wyczuwać rytm w piosence.
- musisz mieć chociaż blade pojęcie o wzorach strzałek.

Ściągnij:
http://audacity.sourceforge.net/
DDReam Studio
http://www.gimp.org

Zapoznaj sie z Kursem Tworzenia Piosenek
a także z:
http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=-_tuwMSLcko

Jeśli będziesz chciał zadać pytania związane z tym tematem, zrób to tutaj:
http://www.krokmania.com/forum/viewforum.php?f=177
Powodzenia.


26. Czy da się wyciszyć dźwięk podczas wybierania piosenki?
Tak. Należy przejść do katalogu StepMania\themes\default\Sounds\ i zedytować edytorem dzwięku plik o nazwie „MusicWheel change.ogg”. Na szybko można go podmienić plikiem „_silent.ogg”. Zalecamy utworzenie kopii obu plików przed modyfikacją.

27. Na sieci znalazłem inne wersje Stepmanii, która jest najlepsza? Czym się różnią?

Stepmania 3.9 – Oficjalna, aktualnie najstabilniejsza wersja programu. Pod nią jest najwięcej różnych dodatków (Announcerów, Theme`ów, Noteskinów). Nie obsługuje niestety rollsów, liftów i ekranów panoramicznych. Krótko mówiąc starzeje się. (Pierwsze alfy tej wersji stepki pojawiły w 2003 roku! To 2 epoki w świecie komputerów.)
Stepmania 3.9 Plus - nieoficjalna gałąź rozwojowa Stepmanii 3.9. Poprawiono w niej kilka błędów z 3.9 między innymi lepsze wsparcie dla trybu PiU. Nie rozwijana dalej. Miała ją zastąpić ją 4.0 Nie obsługuje ekranów panoramicznych.
Stepmania 3.95 – nieoficjalna gałąź rozwojowa Stepmanii. Posiada kilka cech których nie posiada 3.9 m.in.: obsługę rolls`ów i statystyk ala' ItG. Nie zawsze stabilna. Theme`y z 3.9 mogą spowodować jej nieprawidłowe działanie i na odwrót. Nie rozwijana dalej.


Stepmania 4.0 – Oficjalna następczyni Stepmanii 3.9. Dodatki ze Stepmanii 3.9 na niej nie działają. Nie wspiera już ujemnego BPM. Wymaga ustawienia parametru GlobalOffset dla zachowania zgodności z piosenkami ze stepmani 3.9. Prace nad nią zostały przerwane na rzecz SM-SSC.OpenITG - wbrew obco brzmiącej nazwie, jest to stepmania. Fork ten stworzyli fani serii gier In The Groove by móc instalować go na prywatnych maszynach arkadowych. Stara się on jak najwierniej naśladować działanie arcadowej wersji ITG. Obsługuje panoramiczne ekrany, rolls i ujemne BPM. Używanie wersja oficjalnej wymaga dobrej znajomości rozwiązań programistycznych przy konfigurowaniu. Osobom mniej obeznanym polecamy nieoficjalną paczkę z naszego downloadu. Wymaga ustawienia parametru GlobalOffset dla zachowania zgodności z piosenkami ze stepmani 3.9
Stepmania SM-SSC obecnie SM 5.0 - Dziecko 3 fanów, którzy zirytowani wolnym rozwoje Stepmani 4.0, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Początkowo nazywana jako Stepmania SM-SSC została ostatecznie i oficjalnie zatwierdzona jako oficjalna wersja i jako taka w Marcu 2011 przemianowana na Stepmania 5.0. Najbardziej zaawansowana wersja Stepmanii, bijąca funkcjonalnością wszystkie poprzednie. Obsługuje większość nowinek technicznych, w tym rolls, lifts, panoramiczne ekrany, tryb HD, split timing i znany z piu pro 2 tryb Routine. Zaimplementowano w niej także nowy format plików z układami strzałek w piosenkach o nazwie SSC, zachowując oczywiście zgodność ze starym SM, a także zaktualizowano wbudowany edytor piosenek by obsługiwał nowe funkcje formatu. Wymaga ustawienia parametru GlobalOffset dla zachowania zgodności z piosenkami ze stepmanii 3.9
28. Czy istnieje Stepmania na PSP
Tak. Jest kilka portów. np. PSP Revolution
http://www.pspr.us/

29. Czy istnieje Stepmania na NDS?
Tak. DsDsRevolution.

30. Czy istniej Stepmania na Xbox`a?
Tak. Szukaj na stronach o modach na Xbox np.:
http://www.xbox-scene.org/

31. Czy istnieje Stepmania na PS2?
Nie.

32. Czy istnieje Stepmania na telefony komórkowe?
Tak. Na telefony z Androidem 2.0 istnieje klon o nazwie Beats - Advanced Rythm Game.
Dostępna jest za darmo do pobrania po przez Android Market.

33. Linki nie działają. Znalazłem błąd w na stronie.
Daj nam znać w tym dziale:
http://www.krokmania.com/forum/viewforum.php?f=188
_________________
Nie prowadzę helpdesku na PW ani GG. Pytajcie/Szukajcie na forum. Od tego jest.
>> Twarde i Stalowe Maty Taneczne <<
My precious -> Mata Cold STEEL ^_^
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Krokmania - Gry Muzyczne Strona Główna » GRY TANECZNE » Gry Taneczne » FAQ - czyli pytania których lepiej głośno nie zadawać.

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Tworzenie stron WWW, fotografia, portfolio, webdesign Hosting ASP.net Buty Sportowe Honda CRX zdjęcia, wyścigi, samochody, motoryzacja